Platný cestovní pas
Doklady do Bulharska se cestuje na platný pas ČR, který musí být platný ještě 3 měsíce po jeho vycestování z Bulharska.
Řidiči motorových vozidel musí mít řidičský průkaz, technický průkaz, tzv. zelenou kartu. Pokud jde o zapůjčené nebo firemní vozidlo, musí mít řidič plnou moc od majitele vozidla ( s překladem do bulharštiny nebo do některého světového jazyka, nejlépe do angličtiny). Pokud tomu tak není, vozidlo nemusí být vpuštěno na území BR.
Bezvízový styk do 3 měsíců a pouze k cestám, které neslouží výdělečnému účelu. V případě, že chce cizinec pobývat na území Bulharska za jiným účelem než turistickým ( např. pracovní, studijní, podnikání) nebo doba pobytu přesáhne 3 měsíce, je nezbytné požádat na zastupitelském úřadě Bulharska o vízum.
Od 1. ledna 2006 při vstupu do BR cizinec na hraničním přechodu musí deklarovat cíl a adresu pobytu a zde vyplní registrační kartu. Toto opatření se nevztahuje na cizince, kteří přes území Bulharska pouze tranzitují a zemi opustí do 24 hodin. Na hraničním přechodu cizinec obdrží razítko do cestovního dokladu. Podle zákona o cizincích v BR se trestá vysokou pokutou, nebo je pobyt v BR na určitou dobu zakázán tomu cizinci, který zůstal v zemi po uplynutí povolené doby k pobytu. Cizinec vstupující do BR musí mít potřebné finanční prostředky na náklady spojené s pobytem a potřebné finanční prostředky k opuštění země. Statistické karty jsou vydávány pouze těm cizincům, kteří cestují s osobní zbraní.
Celní předpisy v zásadě odpovídají našim, tedy turista na cestu do BR by měl mít přiměřené množství potravin, alkoholu atd.. Jde o následující limity pro bezcelní dovoz např.:
Tabákové výrobky: cigarety 200 ks; doutníky do 30 gr váhy/ks 100 ks nebo doutníky nad 30 gr. 50 ks; tabák 250 gr.
Alkohol 1 litr; destilované nápoje do 22% obsahu alkoholu 2 litry, šumivá nebo nešumivá vína 2 litry.
Káva: 500 gr, kávový extrakt 200 gr, čaj 100 gr, čajový extrakt 40 gr.
Parfémy: 50 gr, toaletní voda 250 ml.
Léky: množství a druh odpovídající osobní spotřebě cestujícího.
Při dovozu do BR se může celková hodnota zboží pro vlastní potřebu u jedné osoby pohybovat do 100,-USD a u občana mladšího 16 let 50,- USD.
Pojištění pro cesty do BR se doporučuje sjednávat před cestou v ČR, pokud turisté necestují s cestovní kanceláří, která své klienty pojišťuje.
Výměna valut není v BR povinná. Směnit valutu je možné v každé směnárně (na hraničních přechodech, ve městech, v letoviscích i na vesnicích). Pokud je celková hodnota dovážených nebo vyvážených valut vyšší než 8 000,- BGL, existuje v BR povinnost tyto valuty deklarovat na hraničním přechodu při vstupu do země nebo výstupu ze země.
První pomoc a nutné ošetření se poskytuje v BR ve státních zdravotnických zařízeních zdarma podle platné dvoustranné dohody. Doporučujeme před cestou uzavřít pojištění pro cesty a pobyt. Úroveň lékařského ošetření sice není špatná, avšak ovlivňuje ji stav zdravotnických a nemocničních zařízení a nedostatek léků. Všechna soukromá zdravotnická zařízení provádějí ošetření proti úhradě.
Důležitá telefonní čísla:
volací kód z Prahy do Sofie 003592
volací kód ze Sofie do Prahy 004202
Policie 166
Dopravní policie (KAT) 165
První pomoc (barza pomošt) 150
Silniční pomoc (patna pomošt) 146
Horská záchranná služba
(planinska spasitelna služba) 9555665, ( 0888/621286)
Hasiči 160
Bezpečnostní situce v Bulharsku se nemění a proto znovu upozorňujeme na to, že pokud by chtěl český turista cestovat do BR je nejvhodnější využít cestovních kanceláří, které zajišťují přepravu přímo do místa rekreace (Varna, Burgas a pod.) letecky. Ale ani tak se český turista nevyhne krádežím jak v hotelích, tak drobným kapsářům a zlodějům v Sofii či na plážích u Černého moře. K cestám motorovým vozidlem je vhodné uzavřít před cestou havarijní pojištění. Nedoporučuje se cestovat v nočních hodinách. V případě krádeže vozidla se zahraničními SPZ se musí bulharským orgánům zaplatit poplatek ve výši rovnající se DPH z odhadnuté ceny auta, jako v případě jeho prodeje.